...

Folia do pakowania żywności – jakie musi spełniać wymagania i atesty?

Wszystkie produkty mające kontakt z żywnością muszą spełniać określone wymagania i mieć stosowne atesty. To niezbędne, aby zagwarantować bezpieczeństwo. Warto więc uważnie weryfikować te aspekty i podejmować w pełni świadome decyzje. Czym charakteryzuje się dobra folia do pakowania żywności?

Pakowanie żywności  – kwestia smaku, świeżości i zdrowia

To, w co zapakowane są produkty spożywcze, odgrywa wyjątkowo ważną rolę. Ma wpływ zarówno na świeżość żywności, jak i na ludzkie zdrowie. Stosowanie opakowań bez niezbędnych atestów niesie za sobą wiele negatywnych następstw. 

Dobra folia do pakowania żywności to taka, która nie ma w składzie żadnych toksycznych substancji. Inaczej istnieje ryzyko, że będą one przenikać do jedzenia, a następnie przedostaną się do organizmu. Z podobnych względów producenci muszą dbać też o to, aby farba wykorzystywana do zadrukowania powierzchni (np. logo firmy) nie miała bezpośredniej styczności z zawartością opakowania.

Nie można zapomnieć o tym, że folia niespełniająca wymagań może powodować zmianę smaku, zapachu, barwy czy nawet konsystencji żywności. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie jakości produktów przeznaczonych do przechowywania jedzenia.

Rodzaje folii do pakowania żywności

Na rynku jest wiele tego typu produktów. Chętnie wykorzystywana jest m.in. folia do pakowania próżniowego żywności, a więc bez dostępu do powietrza. Dzięki niej można znacząco przedłużyć świeżość jedzenia, w szczególności po zamrożeniu. Dotyczy to zwłaszcza:

  • mięsa i ryb,
  • wędlin,
  • pieczywa,
  • ciast.

Próżniowo można z powodzeniem pakować też gotowe dania. Pozwala to na uniknięcie marnowania żywności. Bardzo dobrze nadaje się do tego folia moletowana. W ofercie NIUPAK dostępne są produkty w postaci rękawa, w kilku rozmiarach do wyboru. Jako alternatywę polecamy wygodne w użyciu worki moletowane, które także można u nas kupić w różnych wariantach.

W przemyśle spożywczym popularnością cieszą się też folie termokurczliwe. Powstają z takich materiałów jak polietylen. 

Ponadto dostępne są produkty:

  • CAST, wykonane z polipropylenu (nietermokurczliwe),
  • stretch (wykorzystywana w domach, ale i np. firmach cateringowych),
  • octanowe (folia octanowa na ciasto znacząco ułatwia przygotowywanie wypieków).

Co łączy wszystkie wymienione propozycje? Każda z nich musi spełniać określone wymagania oraz mieć atesty.

Polecamy artykuły: Folia do pakowania próżniowego żywności – 4 kwestie ważne przy jej wyborze oraz Próżniowe pakowanie żywności – na czym polega, co i jak długo można w ten sposób przechowywać? [INFOGRAFIKA w środku]

Jakie wymagania i normy powinna spełniać folia do pakowania żywności? Co z atestami?

Folia wykorzystywana do pakowania produktów żywnościowych musi je zabezpieczać przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym i zabrudzeniem. Z tego względu powinna zapewniać szczelność, higieniczność na wysokim poziomie oraz odporność mechaniczną. Ponadto ona sama nie może przyczyniać się do zanieczyszczenia żywności lub wpływać na jej walory smakowe i wizualne. Zatem materiał opakowania nie może:

  • powodować zmian w składzie jedzenia,
  • przenikać do jedzenia i przyczyniać się do problemów ze zdrowiem,
  • powodować zmian w wyglądzie, smaku i zapachu jedzenia.

Jeśli folia do kontaktu z żywnością spełnia powyższe punkty, można jej bez obaw używać. Ale jak sprawdzić, czy tak jest? Tutaj z pomocą przychodzą unijne i krajowe regulacje.

Najważniejsze normy i atesty

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje wiele norm dotyczących folii do pakowania żywności. To m.in. Rozporządzenie WE nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 roku. W naszym kraju obowiązują też dodatkowe akty prawne, takie jak Ustawa z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Jak rozpoznać, czy folia rzeczywiście jest odpowiednia? Cenne wskazówki na ten temat powinny znajdować się na opakowaniu. Bezpieczny w użytkowaniu produkt ma atest PZH. W przypadku niektórych wymagane jest także oznakowanie CE. O tym, że folia nadaje się do kontaktu z żywnością, świadczy również symbol przedstawiający kieliszek i widelec.

Babeczki zapakowane w przezroczystą folię - niupak.eu

Nie wszyscy są świadomi, jak duże znaczenie ma właściwy sposób pakowania żywności. To m.in. od tego zależy, czy produkty spożywcze zachowują swoje cenne wartości odżywcze, smak, aromat, a nierzadko też wygląd. Warto więc zwracać szczególną uwagę na tę kwestię.

Folia do pakowania żywności – gdzie kupić tę sprawdzoną?

W folię do pakowania żywności można zaopatrzyć się w naszym sklepie. Szczególnie polecamy tę moletowaną do pakowania próżniowego. Wyróżnia się odpowiednio dobranym składem oraz różnorodnością pod kątem wymiarów. Jednocześnie zachęcamy do sprawdzenia pozostałych produktów z asortymentu Niupak mamy wszystko, co niezbędne do pakowania.

Wytrzymała i bezpieczna w użyciu folia do pakowania żywności? Już nie musisz dłużej szukać, mamy to, czego potrzebujesz! Złóż zamówienie lub skontaktuj się z naszymi doradcami, aby dowiedzieć się więcej.