Brak produktów w koszyku.
Pakowanie palety – wskazówki jak najlepiej przygotować paletę do transportu
Transport palet może wydawać się problematyczny ze względu na ich rozmiar i wagę. Hurtowa ilość towaru wymaga właściwego zabezpieczenia, żeby uniknąć zniszczeń, a tym samym strat. Jest kilka kwestii, o których należy pamiętać, przygotowując paletę. Jedną z najistotniejszych jest jej zapakowanie. Przyda się do tego właściwa folia, ale także wiedza, jak to zrobić. Oto kilka aspektów, które ułatwią pakowanie palety.
Ułożenie towaru i właściwa paleta, czyli co jest istotne?
Żadne zabezpieczenie nie zadziała prawidłowo, jeśli towar i paleta będą źle dobrane. Wszystkie elementy muszą być dopasowane, aby mieć pewność, że przedmioty dotrą do odbiorcy w nienaruszonym stanie.
Paleta powinna być dostosowana do rozmiaru towarów, które są na niej układane. Ładunek nie może wystawać poza jej krawędź ani przechylać się na boki. Jego równomierne rozłożenie ma więc kluczowe znaczenie. Jeśli środek ciężkości jest przesunięty, towary mogą zsuwać się z palety, co grozi ich zniszczeniem oraz stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników zaangażowanych w transport, m.in. kierowców i operatorów wózków widłowych. Dlatego zanim zadbamy o właściwe zabezpieczenie palet w transporcie, w pierwszej kolejności upewnijmy się, że towar został na nich ułożony w sposób, który ogranicza ryzyko wypadku do minimum.
Przygotowanie i pakowanie palety do transportu
Towar ułożony na palecie musi być dobrze zabezpieczony zarówno na czas przechowywania w magazynie, jak również samego przewozu. Najczęściej stosuje się w tym celu specjalne folie. W naszym asortymencie znajdują się między innymi wersje stretch, które sprawdzą się do owijania palet.
Pakowanie palety w folię stretch ma wiele zalet, przede wszystkim dlatego, że takie zabezpieczenie:
- jest odporne na działanie czynników atmosferycznych,
- zabezpiecza towar przed uszkodzeniami mechanicznymi,
- chroni produkty przed wzrokiem osób trzecich,
- utrzymuje ładunek na miejscu.
Szerokie i duże rolki pozwalają na kilkukrotne owinięcie i zabezpieczenie nawet sporych palet. Taki produkt może być zarówno wykorzystany w ręcznych dyspenserach, jak również do specjalnych maszyn pakujących. Z tego powodu doskonale sprawdza się w przedsiębiorstwach oferujących sprzedaż wysyłkową oraz w zakładach produkcyjnych.
Sprawdź również: Jaka folia do pakowania paczek do wysyłki? 3 najchętniej wybierane rozwiązania
Jak zapakować paletę folią stretch?
Najwygodniejszym oraz najszybszym sposobem na zabezpieczenie ładunku na palecie jest owinięcie go kilkoma warstwami folii. Produkty typu stretch dokładnie przylegają do towaru, nawet jeśli ma on nieregularny kształt.
Szczelne osłonięcie przedmiotów na palecie jest kluczowe. Nie tylko zabezpiecza towar przed wilgocią czy zabrudzeniami. Dodatkowo stabilizuje ładunek, jest to niezwykle istotne podczas transportu. Folia przytrzymuje ułożone warstwowo przedmioty w jednym, stałym położeniu, eliminując ryzyko zsunięcia się tych z samej góry, a w konsekwencji ich rozbicia lub uszkodzenia.
Szczelna folia do owijania palet zapobiega też zamoknięciu ładunku, nawet jeśli pozostanie na jakiś czas na zewnątrz. Co więcej, w naszej ofercie dostępne są nie tylko wersje przezroczyste. Oprócz folii transparentnej można postawić także na barwioną. Dobrze sprawdza się szczególnie w przypadku pakowania wartościowych przedmiotów lub towarów, które wymagają ochrony przed promieniami słonecznymi.
Folia termokurczliwa do owijania palet może być wykorzystana z ręczną owijarką lub specjalną maszyną. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni produkt pod względem wielkości i wagi rolki.
Paletę zabezpiecza się szybko i prosto. Należy owinąć ją folią, dbając o to, żeby każde miejsce pokryła przynajmniej jedna warstwa zabezpieczenia. Im wyższy ładunek, tym szersza powinna być rolka, aby usprawnić cały proces.
Znakowanie palety — ostatni etap
Folia do palet to nie jedyne zabezpieczenie, które jest konieczne w transporcie. Trzeba pamiętać również o właściwym oznakowaniu. Podstawowym elementem, który musi się znaleźć w widocznym miejscu na palecie, jest list przewozowy. Warto upewnić się, że nie zginie on lub nie ulegnie zniszczeniu w trakcie drogi palety do celu. W tym celu stosuje się specjalne tzw. przylgi kurierskie – samoprzylepne foliowe koperty na list przewozowy.
Ważne jest także specjalne oznakowanie wskazujące na niebezpieczny lub delikatny towar na palecie. Może to być np. naklejka ostrzegawcza z napisem „Uwaga”, „Fragile”, „Niebezpieczne” lub „Nie rzucać”. Jest to informacja dla osób przewożących paletę oraz rozładowujących ją w miejscu docelowym.
Pakowanie palety wymaga więc kilku kroków, które zapewnią bezpieczeństwo ładunku. Owinięty folią stretch i dobrze oznakowany ładunek może być swobodnie przewożony, a nawet magazynowany przez jakiś czas.
Wytrzymałe, solidne i praktyczne folie stretch sprawdzą się do zabezpieczania palet na czas transportu. Zaufaj doświadczeniu i wiedzy Niupak, wybierz najlepsze rozwiązania dla siebie!